Adrenalinový sjezd na koloběžkách nebo na kole z Černé Hory
Jánské Lázně
Nahoru můžete pohodlně vyjet lanovkou.
Koloběžky se dají půjčit dole i nahoře. Na výběr jsou 2 trasy. My jsme zvolili tu delší. Po cestě je několik možnosti se občerstvit.
Trasa vede kolem Modrých kamenů, na které si můžete odskočit a pokochat se krásnými výhledy.
Jeli jsme pohodově pomalu, i když nám za zády hřměla blížící se bouřka. Cesta nám trvala necelé 2 hodiny.
Podobný sjezd můžete zažít i ve Velké Úpě z Portášek.
Cyklovýlet na Pecku a zpět
17 km - vhodné pro elektrokola nebo zdatné cyklisty
Barborka - U kostela - Hájovna -Čertův mlýn - Spálený mlýn - Bouda Jana - Pecka - kolem Pěnkavčího vrchu - Bouda Jana - Hotel Javor - Kostel - Barborka
17 km včetně okruhu kolem Pěnkavčího vrchu, který se dá vynechat.
Pěší trasa bez Pěnkavčího okruhu 10 km (s využitím autobusu)
Dá se zvládnout i pěšky, zpáteční trasu bych zvolila Pěnkavčí cestou a ze Spáleného mlýna se dá na Pomezky vyjet autobusem.
Kolem Pěnkavčího vrchu Vás čeká pohodová trasa po lesní cestě ne moc do kopce a nádherné výhledy na Šímovy chaloupky.
Tento úsek lze vynechat, ale pokud máte dost sil, je to krásná trasa s parádními výhledy. V plné sozóně, kdy byla na Portáškách hlava na hlavě jsme zde potkali jednoho turistu.
U Pecky je možnost občerstvení na Portáškách, ale máme z minula ozkušené a jídlo nic moc a hodně předražené. Takže svačina to jistí. Bouda Jana je pro veřejnost zavřená.
Čertův Mlýn najdete hned u chaty Krakonoš, kde narazíte také na Krakonoše v nadživotní velikosti. Čertův mlýn je poháněný jak jinak než vodou. Proto je přes zimu zavřený. Jedná se o historickou dřevěnou stavbu z 60. let minulého století.
Pecka - parádní přírodní hřiště.
Najdete zde například 15 metrů dlouhou dřevěnou sochu rysa, jehož chřtánem se prochází, nebo 9 metrů vysoké paroží jelena, sloužící jako vyhlídka, která se promění v tobogán. Naučná stezka v pětimetrové výšce pod korunami stromů provede návštěvníky několika hnízdy. Mezi stromy je možné si pohrát mezi obřími mravenci. Jako prolézačka slouží také 9 metrů dlouhá zmije, nebo obří vřetenovka.
Hotel Javor nabízí fajn jídlo za dobré ceny, pizzu, parádní hřiště, herničku a příjemnou obsluhu.
A nakonec šílený kopec s plným břichem až na Barborku, odměna zmrzka u Bowlingu a pivo v Trautemberku.
Cyklovýlet z Horní Malé Úpy do Maršova a zpět
25 km - vhodné pro elektrokola nebo zdatné cyklisty
Barborka- U kostela- Cestnik- Albeřice- Maršov- Eminou cestou na Spálený Mlýn-Kostel-Barborka
25 km
Pěšky doporučujeme sejít úsek do Maršova a zpět vyjet autobusem - cca 13 km
Občerstvení: Pomezky, Moravanka, U kostela, Lysečinská bouda, Alberice U Dána, Maršov - Hostinec na kopečku, Javor na Spáleném mlýně.
Až do Marešova parádní cesta. Nádherné výhledy v Albeřicích.
Zastavili jsme se v Muzeu Vápenka (nutno zapůjčit klíče na Infu v Temném dole) My měli štěstí a zrovna tam někdo byl a nemuseli jsme se vracet.
Emina cesta šílená a v podstatě už jen stoupání až na Barborku s přestávkou na občerstvení na Moravance.
Doporučujeme elektrokolo, všude samý kopec a nebo počkat v Maršově na cyklobus a nechat se vyvézt zpět.
Vyhlídkové místo Rotterovy boudy
Malá Úpa
Ranní okruh Horní Malou Úpou s odbočkou na Rotterovy boudy. Pro nás jedno z nejkrásnějších míst v Malé Úpě s úžasnými výhledy na Sněžku.
5,5 km - na kole, běžky nebo pěšky. V 9 hodin ráno nikde nikdo.
Od Barborky cestou dolů a pořád po silničce přes mostek mírně vlevo, lesíkem odbočit na Rotterovy boudy. Pokochat se a zpět kolem Moravanky a po silničce vrchní cestou přes Nové domky.
Okruh Lvím dolem
Malá Úpa
Z Barborky se vydejte po silničče dolů ke kostelu, poté pokračujte na Spálený mlýn. Na hlavní silnici odbočte vpravo a vydejte se po turistické nebo cykloznačce Lvím dolem (vede po druhém mostku vlevo a pořád dál) .
Nyní vás bude čekat průjezd Lvím dolem, který je považován za jedno z nejhezčích a zároveň méně známých míst Krkonoš. Sedm kilometrů dlouhé údolí v objetí svahů Růžové a Jelení hory lemují zaoblené kopce Rennerovy a Jelení hory a uzávěr tvoří hřeben se Svorovou horou, vypínající se do výšky více jak 1400 m. Krásný kout země, připomínající ráj na zemi, vás překvapí svou malebností a chaloupkami jako z pohádky, vybudovanými v duchu lidové architektury východních Krkonoš. Jsou to známé Šímovy chalupy, mezi kterými je i rarita v podobě chaloupky se seníkovým vikýřem, kterých je na celém světě jen několik.
Více zde: https://www.region-krkonose.cz/aktivni-vyziti/cyklotrasy/z-male-upy-lvim-dolem-pod-starou-horu/
Náročnější trasa cca 20 km s nádhernými výhledy na Sněžku kolem Šímových chloupek.
Do Spáleného Mlýna se dá dojet autobusem a tak trasu zkrátit o 6 km nebo naopak prodloužit přes Jelenku a nakonec přes Haidu a vyjedete rovnou u Barborky. My jeli na e-kole a tak nějaký ten kilometr navíc nevadil... lze i s kočárkem. (tedy kromě Haidy) Cesta vede celou dobu po asfaltce.
Občerstvení po cestě: zmrzka u Permonika, Hotel Javor na Spáleném Mlýně.
Cyklo-pěšo výlet na Sněžku
Pec Pod Sněžkou
Pec Pod Sněžkou jsme zvolili za začátek trasy. Kola přivezli autem a pohodlně zaparkovali na parkovišti. (zdatní cyklisté můžou rovnou z Barborky - trasa se prodlouží o cca 11 km tam a 11 km zpět - přes Spálený mlýn, pěnkavčí cestou, Portášky) Trasu z Barborky na Portášky a okruh do Pece bych, ale raději nechala na jiný den - na Luční boudu je to v podstatě jen stoupání a ušetřená energie se bude určitě hodit při výstupu na Sněžku.
Trasa z Pece - Richterovy boudy - Výrovka - Luční Bouda (zde ponechat kolo do úschovy a dále pěšky) - Úpské rašeliniště- Slezský dům - Sněžka a stejnou trasou zpět
Cyklo: 19 km
Pěšo: 9 km
Původně jsme plánovali výlet na Luční boudu, naobědvat se, kouknout na rašeliniště a zpět. Počasí bylo ale luxusní a tak nám to nedalo. Sněžka na dosah a navíc, touto stranou jsme ještě nešli...
Zaparkovali jsme v Peci a na kole se vydali vzhůru k hřebenům, po cestě jsme minuli Richterovy Boudy s krásným dětským hřištěm, Výrovku, pomník zesnulým a dojeli jsme až na plánovanou Luční boudu. Poobědvali jsme (vysokohorská přirážka je znát, ale mají vlastní pivo, domácí pečivo a jídlo bylo chutné).
Kola nám uschovali na Luční Boudě (chtělo to tedy trošku odvahy požádat nepříjemného recepčního, ale povedlo se).A dál jsme se vydali pěšky přes rašeliniště až na vrchol Sněžky. Zpět stejnou cestou, ale vůbec to nevadilo, naskytli se nám jiné pohledy, které jsme při cestě tam měli za zády :-)
Úpské rašeliniště považuji za jedno z nejkrásnějších míst v Krkonoších a stojí za to vidět majestátní Sněžku z této strany.
Úpské
rašeliniště
se vytvořilo mezi svahy Studniční a Luční hory a Hraničním hřbetem v nadmořské výšce 1400-1425 m. Přes Úpské rašeliniště vede tudy modrá turistická značka směrem od Luční boudy na vrchol Sněžky. Přes rašeliniště vede vyvýšený povalový chodník, z něhož jsou patrna některá rašelinná jezírka.
Východně odtud se propadá jeden z nejlépe vyvinutých karů v české části Krkonoš, Úpská jáma. Z Úpského rašeliniště sem přepadá Úpský vodopád. Součástí Úpské jámy je i botanicky nesmírně cenná Krakonošova zahrádka.
Luční bouda
se nachází na jednom z nejvzácnějších míst Krkonošského národního parku, na plošině pod Luční (1555 m) a Studniční (1554 m) horou, s překrásným výhledem na nejvyšší českou horu - Sněžku (1602 m). Chata na svém místě stojí od poloviny 17. století a byla to hlavně zemědělská usedlost, kde se však již od začátku 19. století konaly kulturní akce a nejrůznější oslavy pro obyvatele hor. Roku 1914 byla dokončena přestavba, která umožňovala ubytování v několika noclehárnách. Chata v roce 1938 vyhořela, stávající podoba je z roku 1940, kdy ji pro své potřeby opravila německá armáda.
V roce 2004 koupila poměrně zdevastovanou boudu společnost AEZZ, která se soustavnou prací snaží vrátit tento skvost milovníkům a obdivovatelům hor. Navazuje na dávno zašlou slávu a obnovuje tradice s přihlédnutím na současná ekologická kritéria. Čistička odpadních vod, ekologický způsob vytápění, výroba domácího pečiva tradičním způsobem, to vše naplňuje představy majitelů o životě v tak vzácném prostředí, jako je právě okolí Luční boudy.
Na Luční boudě najdete kromě stylové restaurace a nově otevřeného bufetu také pivnici s historickými malbami a více než čtyřicet pokojů kategorie Standard. Současní majitelé navíc k původním tradicím přidali tradici novou - vaření piva na Luční boudě.
Návštěvníkům se tak nabízí skvělé místo k odpočinku v nádherné přírodě, se skvělou kuchyní, denně čerstvým pečivem a lahodným pivním mokem. Pobyt na Luční boudě si mohou obohatit i o nevšední adrenalinové zážitky či relaxovat v pivních lázních nebo ve wellness. Luční bouda je ideálním výchozím bodem pro sledování východu slunce na Sněžce.
Na Luční boudě je umístěna důležitá meteorologická stanice Českého hydrometeorologického ústavu.